Захворювання шийки матки PDF Друк e-mail
Понеділок, 10 січня 2011

Тіло людини є така ж святиня, як і дух, з яким воно нероздільне... І тому я вважаю, що людина ніколи не має права нехтувати своїм здоров’ям.

Л.М.Толстой

 

 

 

 

 

 

 

Захворювання шийки матки

Сучасна діагностика і лікування патології шийки матки є дуже актуальними для профілактики і зниження частоти захворюваності жінок раком шийки матки.

Під час гінекологічного огляду лікар візуально оцінює стан вульви, піхви, шийки матки, проводить забір матеріалу  для виявлення передракових змін шийки (мазок на онкоцитологію); проводить огляд шийки матки спеціальним приладом- кольпоскопом.

При таких обстеженнях можна виявити

 

1. Доброякісні (фонові) захворювання :

  • псевдоерозія ;
  • ерозія ;
  • ектропіон ;
  • цервіцит ;
  • поліпи ;
  • ендометріоз ;
  • старий розрив шийки матки .

2. Передракові процеси шийки матки (дисплазії):

ДИСПЛАЗІЯ

  • слабо виражена дисплазія;
  • помірна дисплазія шийки матки;
  • різко виражена дисплазія.

 

Ерозія  шийки матки по видах виникнення поділяється:

  • вроджена;
  • набута;
  • рецидивуюча після проведеного лікування ерозії шийки матки.

 

Ерозію шийки матки називають пошкодження її плоского покривного епітелію. Виділяють дві форми цього захворювання: істинну ерозію і псевдоерозію. Коли говорять про ерозію шийки матки, частіше всього мають на увазі псевдоерозію.

Істинна ерозія шийи матки виявляється рідко із-за  нетривалості її існування ( до 14 днів). Фактично вона являє собою дефект плоского епітелію шийки матки. Слизова оголюється, стає більш чутлива до інфекцій, запалень, може кровоточити. З часом цей дефект може заміщатися не плоским епітелієм, який вкриває шийку в нормі, а циліндричним, який вистилає шийковий канал. Таким чином формується псевдоерозія, або ектопія. Від істинної ерозії відрізняється тим , що це є не дефект епітелію,а заміщення одного виду епітелію іншим. На ці клітини починає впливати кисле середовище піхви, слизова стає більш сприйнятлива до бактерій, вірусів, грибків; починає розвиватись запальний процес- цервіцит.

Псевдоерозія відноситься до фонових захворювань шийки матки, сама по собі не є причиною виникнення пухлинних процесів, однак при відсутності вчасного лікування збільшує ризик виникнення новоутворень шийки матки.

Ерозія шийки матки діагностується на звичайному прийомі у лікаря-гінеколога.

Для уточнення стану слизової шийки використовується спеціальний оптичний прилад- кольпоскоп, який дозволяє виявити ділянки шийки матки, потенційно небезпечні для переродження. З таких ділянок береться біопсія- дослідження фрагменту тканини. Також використовуються такі методи діагностики, як мазок на визначення мікрофлори, ПРЛ-діагностика статевих інфекцій, цитологічне дослідження мазка.

Принципом лікування ерозії шийки матки є комплексність впливу на всі етапи формування захворювання.Лікування ерозії вимагає індивідуального підходу в зв’язку з різноманітністю форм протікання хвороби. В нашому медичному центрі для лікування ерозії шийки матки використовуємо не тільки традиційні  способи, але і сучасні методики, які забезпечують нетоксичний і ефективний вплив на організм.

Для зниження захворюваності раком шийки матки основне значення має рання діагностика і раціональне лікування передракових станів шийки матки (дисплазій). Переродження дисплазії  в рак відбувається в 30% хворих на дисплазію, і цей процес триває від 3х до 8ми років. Основними факторами ризику є:

  • ранній початок статевого життя;
  • велика кількість статевих партнерів;
  • часті статеві контакти з інфікованим партнером або маючим стосунки з жінкою, яка хворіє раком шийки матки;
  • наявність захворювань, що передаються статевим шляхом: хламідіоз; генітальний герпес, гонорея, трихомоніаз, мікоплазмоз та ін.;
  • порушення гормонального фону;
  • наявність станів, що знижують імунітет (куріння, зловживання алкоголем, гіповітаміноз, ін.)
  • носійство віруса папіломи людини – HPV високого онкогенного ризику.

При виявленні захворювань шийки матки обов’язково проводимо обстеження на виявлення інфекцій,що передаються статевим шляхом методами: ПЛР(ДНК)-діагностика, імуноферментний аналіз- ІФА, бактеріоскопічне та бактеріологічне обстеження. Папілома вірус високого онкогенного ризику можна виявити, взявши матеріал з шийки матки для ПЛР(ДНК)-діагностики.

Розширена кольпоскопія  дозволяє з допомогою спеціального апарата- кольпоскопа і проведенням певних проб виявити зміни епітелію на шийці матки, що схильні до переродження і які не можна виявити візуально. Такі ділянки підлягають більш поглибленому обстеженню-біопсії з гістологічним дослідженям.

Для лікування патології шийки матки використовуємо медикаментозні методи, хімічну деструкцію патологічних ділянок спеціальним препаратом та радіохвильовий метод  лікування.

В медичному центрі  БІОСАН плюс основними принципами лікування патології шийки матки є індивідуальний підхід до кожного пацієнта і комплексність лікувальної дії на всі ланки патологічного процесу . Лікування складається з двох етапів :

  1. Етіологічне ( усунення причини ) : протизапальне лікування як традиційними методами, так і з використанням принципів і методів біологічної медицини – гомеопатії, антигомотоксичного лікування, санум-терапії, озонотерапії .
  2. Місцеве лікування : радіохвильовий метод  лікування.

Переваги цього поєднання :

  1. Ефективність і надійність результатів.
  2. Значно менший відсоток рецидивів.
  3. Лікування не тільки наслідку хвороби, але і її причини.

 

Прим. автора- «слід бачити не тільки надводну частину айсберга, але і підводну».

 

Окремо розглянемо такий розділ, як дисплазія шийки матки.

Дисплазія шийки матки – це передраковий процес епітелію шийки матки.

Дисплазія шийки матки характеризується зміною будови клітин багатошарового плоского епітелію шийки матки - атипією. В першу  чергу змінюються ядра клітин – ядро клітини збільшується в розмірах, набуває нерівного контуру, в деяких клітинах з΄являється 2-3 ядра одночасно.

В залежності від розповсюдження таких атипових змін у товщині епітелію – дисплазію розподіляють на легку, помірну та важку (або рак  in situ).

Схематично це виглядає так:

 

Причини дисплазії шийки матки.

Єдиним доведеним фактором ризику дисплазії та раку шийки матки є вірус папіломи людини, а саме його типи 16,18,31 та 45. Потрапивши в клітини багатошарового полокого епітелію ( епітелію шийки матки) та затримавшись там на більше ніж 12-18 місяців , ці віруси змінюють будову кліти (змінюють будову ядра клітини), викликають атипію.

 

Як визначається дисплазія?

Захворювання звичайно є безсимптомним.

  • Попередня діагностика дисплазії шийки матки полягає у виявленні атипових клітин (клітин дисплазії) у цитологічних мазках. Мазки на онкоцитологію виконують щороку всмі сексуально активним жінкам, а також тим , що досягли 18-ти річного віку.
  • Однак остаточний діагноз встановлюють тільки за результатами біопсії.
  • Місце виконання біопсії визначають за допомогою кольпоскопії ( кольпоскопія – це огляд шийки матки під оптичним збільшенням за допомогою спеціального прилада : кольпоскопа).

 

Чим загрожує наявність дисплазії шийки матки у жінки?

Переходом у інвазивний рак шийки матки легкої дисплазії через  7 років та важкої дисплазії через 4 роки (Оперативна гінекологія. Запорожан В.М.), хоча згідно інших джерел цей інтервал може значно скорочуватись, як наслідок впливу різних факторів, втому числі куріння, імунодефіцит.

При хірургічному лікуванні проводять хіругічну ексцизію ( конізацію) ураженої частини шийки матки в межах здорових тканин.

Схематично хірургічне видалення зміненої ділянки шийки матки за допомогою радіохірургічного метода виглядає так:

Отримана частина шийки матки підлягає обов΄язковому гістологічному дослідженню. Що дозволяє уточнити стан шийки матки ( є інвазивний рак шийки матки чи немає).  Якщо гістологічне дослідження видаленої частини шийки матки, вказує тільки на наявність дисплазії, а інвазивний рак при цьому виключено, а лінія зрізу не містить вогнищ дисплазії, то проведено повне видалення патологічної ділянки епітелія і його на шийці матки більше немає ( тобто проведено лікування дисплазії шийки матки).

Бажаємо Вам здоров'я!

 
Стежте за нами у соціальних мережах